Gülüş Tasarımı


Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, hekimliğin, sanatın ve estetiğin birlikte kullanılarak, kişiye özel gülüşün elde edilmesidir. Tedavi planlaması kişinin istekleri doğrultusunda, sağlık ve doğallık temelinde yapılmalıdır.

Dişlerimiz estetik gülüşün en önemli unsurlarından biridir. Arzu edilen; dişlerimizin birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiş olmasıdır.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar, diş etleri, gülme hattı ve gülüş simetrisi estetik gülüş tasarımını belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir.

Aynı zamanda kişinin cinsiyeti de diş şeklinin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Kadınlarda daha oval ve feminen dişler hazırlanırken, erkeklerde daha köşeli dişlerle maskülen bir görüntü hedeflenir.

Hastanın ne istediği çok önemlidir. Yapılan görüşmelerde hastanın kişiliği, sosyal durumu, gülümsemesinde nelerden memnun olmadığı net bir şekilde ne istediğinin konuşulması, yapılacak olan tedaviye yol gösterecektir.


Bu aşamada yapılan incelemeler doğrultusunda alınan ölçüler, fotoğraflar veya videolar ile tedavi planlaması yapılır. Bilgisayar destekli sistemler ile dişler üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan kişi bitiş tedavisini ekranda görebilmekte, hatta ağızda provasını yaptırabilmektedir. Bu sayede hasta yeni dişlerini değerlendirme fırsatı bulur ve hastanın yüzüne yakışan en doğru diş boyu, diş dizilimi, diş rengi tespit edilerek tedaviye daha doğru bir şekilde başlanılır.

Gülüş Tasarımı; diş beyazlatma, pembe estetik, laminate veneer, zirkonyum veya e-max gibi porselen uygulamaları, implant uygulamaları, ortodonti tedavisi, dikey boyutun yükseltilmesi ve kozmetik düzenleme gibi yöntemlerin vakaya göre kullanılarak yapıldığı kompleks bir tedavidir.

Tedavi süreci, kişinin ağız ve diş yapısındaki bozukluklara göre değişim göstermektedir. Ancak son yıllarda dijital ölçü, bilgisayar destekli tasarım ve üretim sistemleri ile hastaya gülüş tasarımı daha çabuk ve en uygun şekilde uygulanması sağlanmaktadır.

Önemli olan, insanların size baktığında dişlerini yaptırmışsın demeleri değil gülümsemenizi doğal bulmasıdır. Sağlık ve doğallık en önemli kriterdir.