İmplant


İmplant

Dental implant, kaybedilen dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen, biouyumlu bir metal olan titanyumdan üretilen yapay diş köküdür.
Sağlıklı bir gülümseme hayattan zevk almak demektir. Estetik, doğal görünümlü dişler iyi hissetmenizi sağlar. Sevdiğiniz yiyecekleri yemenizi ve size gerekli özgüvenin evde, işte, sosyal ortamda ama en önemlisi sizin içinizde var olmasını sağlar.

İnsanlar çeşitli nedenlerle (kaza, hastalık, yetersiz ağız bakımı vs) dişlerini yitirebilir. Ne sebeple olursa olsun, sonuçlar hayatınız üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur. İstediğiniz yiyecekleri rahatlıkla yeyemeyebilir, görüntünüzden rahatsız olabilir, gülmeyi unutup ağzınızı kapatarak konuşmaya çalışır duruma gelebilirsiniz. Bu yüzden eksik bir dişi bile önemsemeliyiz.

Tek diş eksikliklerinin yanı sıra çok sayıda diş eksikliği veya tam dişsizlik durumlarında implant uygulamaları ile dişsizliğin getirmiş olduğu fonksiyon ve estetik sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir.

Diş eksikliği adeta gülümseyişinizde bir delik açılmasına sebep olur. Ayrıca çiğneme fonksiyonunun kaybı ile sağlıklı bir beslenmenin de önüne geçer. Bunlar çok ciddi problemler olmasına karşın zamanla daha büyük bir sorun ortaya çıkar: Kemik kaybı! Dental implantlar kemik kaybı için çözüm sunmaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinden köprü, tam ve bölümlü protezler geçici bir süre için özellikle estetik sorunları ortadan kaldırsa da kemik kaybını durdurmazlar. Bununla birlikte yapılan köprülerde sağlam dişlerin kesilmesi de bir diğer dezavantajdır. Ancak implant uygulamalarında sağlam dişlere dokunulmaması avantajdır. Bu nedenlerle dental implant yöntemi diş eksikliği tedavisinde ideal bir çözümdür.


Gelişen teknoloji ile bugün hemen her vakada implant uygulamak mümkün hale gelmiştir. İşlem süresi yerleştirilecek bölgeye ve implant sayısına bağlı olmakla beraber ortalama 30 dakikadır.

Çene kemiğinin yeterli kalınlıkta ve yükseklikte olduğu durumlarda implant hemen yapılabilir. Çene kemiğinin yeterli olmadığı durumlarda ise bu bölgeye çeşitli işlemler uygulanarak kemik implanta uygun hale getirilir. İmplant için üst yaş sınırlaması yoktur. Bununla birlikte büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuklarda ve gençlerde tercih edilmezler.

Diş çekimi gibi anestezi eşliğinde yapılan işlemler ağrısız olmakla birlikte, iyi bir ağız hijyenine sahip kişilerde yerleştirilen implantın ömrü uzun olmaktadır.