Protetik Diş Tedavisi


Protetik Diş Tedavisi

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir. Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır.

Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Protez Çeşitleri:

 • Sabit Protezler (Kuron - Köprü Uygulamaları)
  * Metal Destekli Porselenler
  * Zirkonyum Destekli Seramikler
  * Cam Seramikler
  * Güçlendirilmiş Cam Seramikler
 • Hareketli Protezler (Total - Parsiyel Protezler)
 • İmplant Üstü Protezler
 • Geçici ProtezlerPorselen Kron

Porselen Köprü

Total Protezler

Parsiyel Hareketli Protezler

Lamina Protezler (Yaprak Protezler)
Dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Dişten çok az doku kaldırılarak yapılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır. Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir.